صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
3- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
شنبه   ۱۴۰۰/۱/۲۸  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » توصیه های پزشکی
 
توصیه های پزشکی

 

‏ راه‌های افتراق آلرژی از سرماخوردگی
 

 

راه‌های افتراق آلرژی از سرماخوردگی
 

عضو هیئت مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران گفت: در افتراق بین سرماخوردگی و آلرژی باید متوجه بود که سرماخوردگی با تب خفیف همراه است و عطسه، آبریزش بینی و سوزش گلو نیز به مدت ۳ تا ۴ روز ادامه دارد اما در آلرژی این گونه نیست.


عضو هیئت مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران گفت: در افتراق بین سرماخوردگی و آلرژی باید متوجه بود که سرماخوردگی با تب خفیف همراه است و عطسه، آبریزش بینی و سوزش گلو نیز به مدت ۳ تا ۴ روز ادامه دارد اما در آلرژی این گونه نیست.
مریم محلوجی راد در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: حساسیت به گرده چمن و علف‌ها در این فصل بیماری شایعی است که ممکن است با سرماخوردگی اشتباه گرفته شود.
عضو هیئت مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران گفت: در افتراق بین سرماخوردگی و آلرژی باید به این نکته توجه داشت که سرماخوردگی ممکن است با تب خفیف همراه باشد و عطسه، آبریزش بینی و سوزش گلو نیز به مدت 3 تا 4 روز ادامه داشته باشد.
فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی ادامه داد: در آلرژی مدت زمان ابتلا طولانی‌تر است و ممکن است یک هفته، دو هفته و حتی بیشتر نیز طول بکشد و در طول روز گاهی علائم قطع می‌شود.
محلوجی راد افزود: در آلرژی تب وجود ندارد و در اول صبح و غروب علائم تشدید می‌شود و حال فرد در طول روز کاملاً خوب است.
عضو هیئت مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران تصریح کرد: سوزش گلو و گلودرد عمدتاً در سرماخوردگی دیده می‌شوند و ما در آلرژی‌ها بیشتر شاهد خارش حلق، گلو و بینی هستیم ؛البته گاهاً چشم‌ها و گوش‌ها نیز دچار خارش می‌شوند.
فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: ممکن است آلرژی و سرماخوردگی همزمان در فرد رخ دهد و در صورتی که فرد زمینه آلرژی داشته باشد و ویروس سرماخوردگی هم اضافه شود علائم بسیار شدید شده و زمان بیماری نیز طولانی تر می‌شود.
محلوجی راد، درمان آلرژی را در اولین قدم مصرف داروهای آنتی‌هیستامین نسل دوم دانست و افزود: داروهایی مثل ستریزین، لوراتادین و تکستوفنادین که اثر خواب‌آلودگی و عوارض کمتری دارند در این زمینه مؤثر هستند.
عضو هیئت مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران افزود: افرادی که زمینه آلرژی بینی دارند باید بدانند که استعداد ابتلا به آسم در آنها بیش از جمعیت عمومی است بنابراین باید به پزشک مراجعه کرده و مشاوره لازم را دریافت کنند.

 

بالا^^