صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
4- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
سه شنبه   ۱۴۰۰/۱/۲۴  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » توصیه های پزشکی
 
توصیه های پزشکی

 

هشدار در خصوص پیامدهای زیان بار کمبود مواد لبنی برای استخوان

 

هشدار در خصوص پیامدهای زیان بار کمبود مواد لبنی برای استخوان
 

 رژیم های غذایی که در آن ها سهم مواد لبنی کاهش می یابد، در واقع همانند "بمب ساعتی" برای سلامت استخوان های جوانان خطرناک است. در بررسی "انجمن ملی امراض استخوان" بریتانیا مشخص گردید که یک پنجم اشخاص زیر 25 سال در رژیم غذایی خود سهم مواد لبنی را کاهش داده اند.

 

کاهش مواد لبنی در رژیم غذایی در صورتی مجاز است که کلسیم از دیگر منابع غذایی مانند خشکبار، دانه های روغنی و ماهی تامین گردد.این نتایج از بررسی در خصوص رژیم غذایی 2000 نفر میانسال، شامل 239 نفر که کمتر از 25 سال سن داشتند و 339 نفر که سن آنان بین 25 تا 35 سال بود به دست آمد. شیر و مواد لبنی مانند پنیر و ماست منابعی مهم برای دریافت کلسیم و استحکام استخوان ها به شمار می روند. در همین راستا، پروفسور "سوزان لانهام" رئیس علوم تغذیه در دانشگاه ساری بریتانیا گفت:" تامین کلسیم بدن در سال های اولیه زندگی برای جلوگیری از پوکی استخوان در پیری ضروری است". در همین بررسی مشخص گردید بسیاری از جوانان، توصیه های غذایی خود را از سایت های اینترنتی تهیه می کنند. گرچه برخی از این توصیه ها مفید است، اما این نگرانی وجود دارد که این نوع اطلاعات برخی محدودیت ها در خوراک آنان پدید آورد. بررسی های اخیر "آژانس استانداردهای غذایی" نشانگر آن است که تقریبا نیمی از جوانان 16 تا 24 ساله علاقه ای به خوردن شیر گاو و فرآورده های لبنی ندارند، حال این که هشت درصد اشخاص بالای 75 سال چنین رویکردی در برنامه غذایی خود دارند. پروفسور "سوزان لانهام" می گوید: "تغذیه در سال های اولیه زندگی بسیار مهم است، زیرا بعد از 20 سالگی فرصت برای برگرداندن خطر از دست رفته است و کمبود های غذایی سلامت استخوان ها را به اندازه کافی به خطر انداخته است".
شیر گاو مهمترین منبع کلسیم است. در ضمن شیر سویا و بادام نیز حاوی کلسیم هستند و ممکن است کمبود شیر گاو را در تغذیه جبران کنند. شیر کم چرب و نیم چرب در مقایسه با شیر پرچرب گاو حاوی کلسیم بیشتری است.انواع سبزی، خشکبار، دانه های روغنی، ماهی و آرد سفید نیز مقادیری کلسیم دارند. متخصصین امور تغذیه توصیه می کنند، برای پرهیز از مصرف چربی های ناسالم،پنیر و ماست کم چرب را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

بالا^^