صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
5- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
سه شنبه   ۱۴۰۰/۱/۲۴  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » تازه های پزشکی
 
تازه های پزشکی

 

'خطر' آلودگی صوتی برای ساکنان اطراف فرودگاه ها

 

'خطر' آلودگی صوتی برای ساکنان اطراف فرودگاه ها

مطالعه ای تازه حاکی از آن است که آلودگی ناشی از صدای هواپیماهای جت یا راه بندان های شهری باعث افزایش فشار خون حین خواب می شود.محققان 140 داوطلب را حین خواب در خانه هایشان در نزدیکی فرودگاه هیتروی لندن و سه فرودگاه دیگر اروپایی زیر نظر گرفتند.

 آلودگی صوتی فرودگاه ها می تواند مشکلی جدی باشد

فشار خون داوطلبان پس از قرار گرفتن در معرض اصواتی بلندتر از 35 دسیبل، چه از هواپیماها می آمد چه از کشیدن خرناس، بالا رفت.

دولت بریتانیا در واکنش به این مطالعه که در "نشریه اروپایی قلب" (European Heart Journal) چاپ شد گفت که آلودگی صوتی ناشی از فرودگاه هیترو درحال کاهش است.

وزارت راه و ترابری بریتانیا همچنین گفت که پروازهای شبانه در فرودگاه لندن به شدت کنترل می شود.

محققان فشار خون داوطلبان را هر 15 دقیقه یک بار از راه دور اندازه گیری کردند.

صدای موتور هواپیماها باعث افزایش رقم بالایی فشار خون (سیستول) به اندازه شش و دو دهم میلی متر جیوه و رقم پایین (دیاستول) به اندازه هفت و چهار دهم میلی متر جیوه شد. افزایش مشابهی در فشار خون در اثر منابع دیگر آلودگی صوتی همچون راه بندان مشاهده شد.این مطالعه همچنین دریافت که صدا هرچه بلندتر باشد میزان افزایش فشار خون هم بیشتر است.

به ازای هر پنج دسیبل افزایش صدای هواپیما، فشار سیستول 66 صدم میلی متر جیوه افزایش یافت.

محققان قبلا نشان داده بودند که افرادی که حداقل برای پنج سال در مسیر پرواز در نزدیکی یک فرودگاه بین المللی زندگی کرده اند در مقایسه با افرادی که در محیط های آرام تر زندگی کرده اند، بیشتر با خطر ابتلا به فشار خون بالا روبرو هستند. حاصل این دو مطالعه دال بر آن است که زندگی در مسیر پرواز می تواند خطر ابتلا به بیماری فشار خون را دو برابر کند.محققان محاسبه کردند که به ازای هر 10 دسیبل افزایش آلودگی صوتی هواپیماها، خطر فشار خون 14 درصد افزایش می یابد.

ساز و کار چگونگی تاثیر صوت ناشی از هواپیما بر فشار خون نامعلوم است، اما محققان در نظر دارند با آزمایش های بیشتر این نظریه را محک بزنند که مغز با افزایش تولید هورمون کورتیسول (که به اضطراب ارتباط دارد) به صدا واکنش نشان می دهد.

 

بالا^^