صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
3- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
چهارشنبه   ۱۴۰۰/۲/۱  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » تازه های پزشکی
 
تازه های پزشکی

 

کم خوابی از علل ابتلا به چاقی

کم خوابی از علل ابتلا به چاقی

بررسی ها نشان می دهد کودکان و نوجوانانی که در شب خواب کافی ندارند بیشتر در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند.

 محققان اعلام کردند؛ کم خوابی و همچنین کمبود نوعی خواب که خواب با حرکت سریع چشم نام برده می شود خطر ابتلا به چاقی را در کودکان و نوجوانان افزایش می دهد. دکتر چیانچن لیو از انجمن روانشناسی بیتسبرگ در نشریه آرشیو روانپزشکی عمومی گفت: بررسی ها نشان می دهد بین چاقی و خواب کوتاه که شاید به کمی خواب با حرکت سریع چشم برگردد ارتباط وجود دارد.
اصولا چاقی به خوردن غذاهای پرکالری برمی گردد اما لیو و همکارانش تلاش کردند تا ارتباط چاقی را با مرحله ای از خواب که به نظر می رسد اهمیت ویژه ای دارد مشخص کنند.
محققان در این بررسی 355 کودک و نوجوان هفت تا 17 ساله را در سه شب متوالی مورد ارزیابی قرار دادند و با دستگاه های آزمایشی مختلف بر مراحل خواب امواج مغزی فعالیت های عصبی ماهیچه ها، حرکات چشم، میزان تنفس، فشارخون و دیگر متغیرها نظارت کردند. محققان با توجه به اینکه 15 درصد از شرکت کنندگان در این بررسی در معرض افزایش وزن قرار داشتند و 13 درصد نیز اضافه وزن داشتند اعلام کردند؛ بررسی این افراد نشان می دهد کسانی که اضافه وزن دارند در شب 22 دقیقه کمتر از سایرین خوابیده اند.
همچنین این افراد در مرحله خواب با حرکت سریع چشم هم خواب کمتری داشته اند و هم فعالیت چشمشان کمتر بوده است. محققان با در نظر گرفتن عوامل دیگر دریافتند یک ساعت خواب کمتر در شب احتمال ابتلا به چاقی را دو برابر می کند و یک ساعت خواب کمتر در مرحله خواب با حرکت سریع چشم این احتمال راس برابر می کند.
لیو و همکارانش تاکید کردند؛ کم خوابی موجب تغییر در میزان هورمون هایی می شود که شاید موجب احساس گرسنگی در فرد می شود. همچنین این تغییر در سطح هورمون ها موجب می شود که فرد زمان بیشتری را به خوردن بپردازد و به دنبال آن در روز نیز احساس خواب آلودگی می کند و زمان کمتری را برای ورزش کردن اختصاص می دهد. این گروه تحقیقاتی افزود: احتمال ابتلا به چاقی در کودکان شش تا 11 سال بیش از سه برابر بیشتر از سایر همسالان است.

 

بالا^^