صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
2- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
شنبه   ۱۴۰۰/۱/۲۸  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » تازه های پزشکی
 
تازه های پزشکی

 

آلودگی هوا ضربان قلب را مختل می کند

 

آلودگی هوا ضربان قلب را مختل می کند

بنا به یک تحقیق جدید، آلودگی هوا ناشی از ترافیک سنگین، هدایت الکتریکی قلب را مختل می کند.

دود اگزوز خودرو به آلوده شدن هوا دامن می زند

به طور طبیعی چهار حفره قلب (دو دهلیز و دو بطن)، به طور هماهنگ منقبض می شود. سیگنالی که به قلب می رسد تا به صورت هماهنگ منقبض شود یک ایمپالس الکتریکی است که در واقع باتری طبیعی بدن محسوب می شود.
تحقیق 10 ماهه ای که در دانشگاه هاروارد آمریکا صورت گرفت نشان داد که ذرات معلق به جای مانده از احتراق سوخت فسیلی در خودروها، باعث تغییرات نگران کننده در نوار قلبی داوطلبان شرکت در این تحقیق بوده است.
پیشتر ثابت شده بود که آلودگی هوا ناشی از تصاعد دود اگزوز خودروها خطر حمله قلبی را افزایش می دهد؛ ظاهرا تحقیق جدید بار دیگر این واقعیت علمی را تائید می کند.
تغییراتی که در نوار قلبی 48 داوطلب دیده شد، مشابه تغییراتی است که معمولا به خاطر کمبود اکسیژن در قلب دیده می شود.
48 داوطلب این تحقیق به بیماری قلبی مبتلا بودند و اخیرا به خاطر حمله قلبی و وخیم تر شدن علائم بیماری قلب و عروق در بیمارستان بستری شده بودند. نوار قلبی آنها تغییرات غیرعادی موسوم به کاهش موج اس تی قلب (ST-segment depression)، را نشان داد.
شدیدترین این تغییرات غیرعادی در بیمارانی دیده شد که پس از حمله قلبی دوره نقاهت خود را می گذرانند.
انجمن قلب آمریکا قبلا توصیه کرده بود که برخی از بیماران قلبی، به ویژه آنهایی که حمله قلبی داشته اند، برای دو تا سه هفته پس از ترخیص از بیمارستان رانندگی نکنند و به طور کلی از بودن در ترافیک سنگین به خاطر استرسی که ایجاد می کند، اجتناب کنند.
دکتر دایان گلد، که در راس گروه تحقیق دانشگاه هاروارد قرار داشته است، گفت: "مطالعه ما تاکیدی است بر این موضوع که بیماران پس از ترخیص از بیمارستان باید از ترافیک اجتناب کنند حتی آنهایی که حمله قلبی نداشته اند چون بودن در ترافیک باعث می شود که بیمار خواه ناخواه در معرض آلودگی هوا و همچنین استرس قرار بگیرد."
او گفت برای ارزیابی مکانیزمی که باعث کاهش امواج ST قلب در اثر آلودگی هوا می شود به تحقیقات بیشتری نیاز است.
اما خانم گلد اضافه کرد که محتمل ترین توضیح برای این تغییر، نارسایی در خون رسانی به قلب یا متورم شدن عضله قلب است.
پرفسور دیوید نیوبی، استاد قلب و عروق در دانشگاه ادینبورگ، گفت: "اطلاعات زیادی وجود دارد که نشان می دهد اگر فرد در ناحیه ای با آلودگی شدید هوا زندگی کند، احتمال مبتلا شدنش به بیماری های قلبی عروقی بیشتر است."
او گفت: "میزان آلودگی هوا که در این تحقیق در نظر گرفته شده است، خیلی بالا نبوده است با این حال باعث تغییر در نوار قلبی داوطلبان شده است. ما همه باید سعی کنیم آلودگی هوا را کاهش دهیم."
بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهان آلودگی هوا سالانه باعث مرگ سه میلیون نفر در جهان می شود.

 

بالا^^