صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
3- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
شنبه   ۱۴۰۰/۱/۲۸  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » تازه های پزشکی
 
تازه های پزشکی

 

دانشمندان با دستکاری ژنتیکی سلول های پوست را به سلول های بنیادی تبدیل کردند

 

دانشمندان با دستکاری ژنتیکی سلول های پوست را به سلول های بنیادی تبدیل کردند

دو گروه جداگانه از دانشمندان می گویند توانسته اند سلول های عادی بدن انسان را به گونه ای دستکاری کنند که از نظر شکل و عملکرد شبیه سلول های بنیادی جنینی بشود.

این دو گروه از دانشمندان از آزمایشگاه های واقع در دانشگاه های آمریکا و ژاپن خبر این دستآورد مهم علمی را اعلام کردند. این موفقیت می تواند بزودی فواید طبی همانند سازی (کلونینگ) جنین را بدون اختلاف نظرهای سیاسی و موانع اخلاقی و علمی در دسترس انسان بگذارد.
هر دو گروه با استفاده از ویروس های معکوس (retrovirus ) چهار ژن را به داخل سلول های پوست فرستادند، و به این ترتیب این سلول ها شروع کردند به تقلید عملکرد سلول های بنیادی جنینی.این تحقیقات که نقطه تحولی به شمار می رود، هنوز در مرحله آزمایشی است. به گفته دانشمندان سلول های جدیدی که از این طریق بوجود می آیند هنوز برای استفاده در انسان آماده نیستند زیرا لازمه تکنیکی که برای ایجادشان بکار می رود این است که در ژن DNA سلول های پوست گسیختگی ایجاد شود، و این امر بالقوه می تواند باعث بروز سرطان بشود.
گروه آمریکایی موفقیت خودش در این کشف بزرگ را در نشریه ساینس Science (علم) منتشر ساخت. دانشمندان ژاپنی گزارش خود را در نشریه Cell (سلول) منتشر کردند.

 

بالا^^