صفحه نخست   |   درباره ما   |   تماس با ما
4- shoar مرکز اطلاعات فنی ایرانسال تاسیس : ۱۳۶۲        
دوشنبه   ۱۴۰۰/۱/۲۳  
نسخه چاپی  
صفحه نخست » راهنمای مدیران » ورزش
 
تازه های کتاب
 
عادت خوب شنا در آب یخ

 

 عادت خوب شنا در آب یخ!
 

راستی چرا برخی افراد به ظاهر خودآزار، اینقدر شنا در آب بسیار خنک و دوش گرفتن با آب سرد را دوست دارند؟ وقتی هم از آنان علت علاقه شان به آب سرد پرسیده می شود، می گویند: " مگر نمی دانی آب سرد برای رهایی از چاقی ، جلوگیری از بی حالی و خمودگی ، داشتن پوست با طراوت، موهای ضخیم تر و تمدد اعصاب معجزه می کند! "


حال محققان دانشگاه علوم پزشکی فلوریدا براساس نتیجه پژوهش صورت گرفته اعلام نموده اند: آب سرد واقعاً معجزه گری ارزان و در دسترس برای سلامتی است. این محققین می گویند: به هنگام شنا کردن در آب سرد بدن انسان 44 درصد بیشتر از شنا در آب گرم انرژی مصرف می کند. منبع تأمین این انرژی مورد نیاز ، چربی بدن است که در حین شنا به تدریج سوخته و به فرد کمک می کند تا بتواند انرژی لازم برای شنا در آب سرد را داشته باشد.
براساس این تحقیقات، شنا در آب سرد سبب افزایش تعداد گلبول های سفید در بدن شده و مقاومت و ضریب سیستم ایمنی انسان را بالا می برد، آب سرد سبب می شود قلب خون را به تمام اعضای بدن با شتاب بیشتر پمپاژ کند و متابولیسم سلول ها را بهبود بخشد. اضافه بر این، آب سرد توان باروری انسان را به علت افزایش هورمون های تستسترون در مردان و استروژن در زنان بالا می برد و طراوت پوست و شادابی مضاعف را به علت افزایش میزان اندورفین که یک تسکین دهنده طبیعی بدن است، به همراه دارد.
در ضمن، محققان دریافته اند نظر به اینکه شنا در آب سرد موجب افزایش اشتها می گردد باید با آگاهی به این موضوع پس از شنا در آب سرد از مصرف زیاد غذا که سبب افزایش وزن می گردد، پرهیز شود.

بالا^^